15 lutego 2011 r. — Koalicja Antypiracka po raz trzynasty uhonorowała „Złotymi Blachami” przedstawicieli jednostek Policji, które wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym. W tegorocznej edycji odznaczone zostały: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska w Koszalinie.
15 lutego 2011 r. — Koalicja Antypiracka po raz trzynasty uhonorowała „Złotymi Blachami” przedstawicieli jednostek Policji, które wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym. W tegorocznej edycji odznaczone zostały: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska w Koszalinie.
„Złote Blachy” to nagrody honorowe przyznawane corocznie jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży intelektualnej przez Koalicję Antypiracką, którą tworzą: Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV).
Praca funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkej Policji w Lublinie doceniona została za szereg skutecznych działań przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w Internecie oraz wprowadzającym do obrotu produkty naruszające prawa do znaków towarowych, w tym m.in. za działania przeciwko organizatorom portalu dedykowanego do wymiany nielegalnych plików filmowych filmowisko.net, za ogólnopolską akcję wymierzoną przeciwko osobom administrującym i rozpowszechniającym chronione pliki filmowe i gry za pośrednictwem portalu zajefajna.com oraz za sprawne przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu podrobionych kart pamięci Sony Playstation oraz urządzeń służących do skutecznego obchodzenia zabezpieczeń przed nielegalnym zwielokrotnianiem, utrwalaniem utworów na konsolach PlayStation. Mariusz Kaczmarek, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej komentuje: „Szerokie spektrum działań funkcjonariuszy KWP w Lublinie obrazuje niestety również jak duża jest skala naruszeń prawa autorskiego w Polsce. Rozwój nowych technologii stwarza codziennie okazję do nadużyć w tym zakresie. Tym bardziej cieszy nas zaangażowanie i ciężka praca funkcjonariuszy z wydziałów do walki z przestępczością intelektualną, którzy skutecznie chronią uczciwych użytkowników i twórców”.
Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uhonorowani zostali w szczególności za przerwanie działalności jednego z filarów „grupy warezowej”, powiązanej z innymi europejskimi oddziałami tej struktury. Policjanci zajęli serwery, na jakich nielegalnie zwielokrotniono, a następnie udostępniano w strukturach warez – TopSite muzykę oraz inne treści chronione prawem. Zdaniem Marka Staszewskiego, pełnomocnika Związku Producentów Audio Video: „Jest to kolejny sukces polskiej Policji. Dzięki takim działaniom osoby dopuszczające się kradzieży własności intelektualnej nie mogą czuć się bezkarne, mimo stosowania coraz bardziej skomplikowanych mechanizmów, narzędzi czy struktur”.
Honorowe odznaczenie Komendy Miejskiej w Koszalinie uzasadniają jej całoroczne działania charakteryzujące się konsekwencją, dobrym rozpoznaniem i należytym przygotowaniem czynności w ramach postępowania przygotowawczego oraz ich sprawna realizacja. Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik Business Software Alliance w Polsce podkreśla: „Na szczególne uznanie zasługuje nieograniczanie działań KMP w Koszalinie do mniej skomplikowanych postępowań i podejmowanie spraw, które ze względu na złożoność, skalę i operowanie w środowisku informatycznym nie należą do łatwych. Z punktu widzenia naszej organizacji i zrzeszonych w niej producentów niezwykle istotna jest zarówno skuteczna realizacja przez Komendę Miejską Policji w Koszalinie funkcji zapobiegawczej prawa karnego w postaci prewencji indywidualnej, ale i w ujęciu prewencji ogólnej, zważywszy iż oddźwięk społeczny działań Policji w Koszalinie – w naszej ocenie – przyczynia się do wzrostu świadomości społecznej w zakresie zasad korzystania z przedmiotów własności intelektualnej, w tym oprogramowania komputerowego”.
Uroczystość wręczenia „Złotych Blach” poprowadził Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video. W uroczystości udział wziął Komendant Główny Policji gen. ins. Andrzej Matejuk. Gośćmi honorowym byli piosenkarz K.A.S.A. Kasowski oraz prezenterka Agnieszka Popielewicz.