Tu jesteś:
aktualności

ZPAV :: Muzyka A Prawo - Aktualności

5 czerwca 2003 r.

Parlament Europejski przyjął deklarację przeciwko piractwu w Europie



Przyjmując w dniu 5 czerwca 2003 roku Deklarację w sprawie zwalczania piractwa i fałszerstwa w poszerzonej Unii Europejskiej, Parlament Europejski dał ważny polityczny sygnał, że piractwo nie będzie tolerowane. Deklaracja wzywa do podjęcia natychmiastowych i szeroko zakrojonych działań przeciwko alarmującym poziomom piractwa w krajach członkowskich Unii oraz epidemii tego zjawiska w krajach kandydujących.

Działalność piracka odpowiedzialna jest za poważne szkody w wielu dziedzinach przemysłu Unii Europejskiej, w tym w sektorze muzycznym. W deklaracji czytamy, że piractwo powoduje stratę 17 000 miejsc pracy w UE rocznie i miliony Euro strat dla budżetu w niezapłaconych podatkach. Dokument mówi też o tym, że przestępczość zorganizowana wykorzystuje środki uzyskane z pirackiego handlu do finansowania innych przestępstw, np. przemytu narkotyków.

IFPI, międzynarodowa organizacja reprezentująca światowy przemysł fonograficzny z zadowoleniem przyjęła wiadomość o uchwaleniu deklaracji. Frances Moore, Regionalny Dyrektor IFPI powiedziała: "Zwalczamy piractwo od dłuższego czasu. Zawsze jednak wiedzieliśmy, że nie osiągniemy prawdziwego postępu dopóki w sprawę intensywnie nie zaangażują się władze państwowe. Przyjęcie deklaracji pokazuje, że istnieje polityczna wola zwalczania tego problemu, przed którym stanął dziś nie tylko przemysł fonograficzny, ale wszystkie środowiska twórcze. Szczególnie istotnym jest fakt, iż dzieje się to w momencie kiedy Parlament Europejski dyskutuje nad proponowanym nowym aktem prawnym - Dyrektywą w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (tzw. Enforcement Directive).

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej liczba zatrzymań dysków optycznych (płyt CD, DVD, CD-R) wzrosła o 15,300% w stosunku do 1999 roku. Sprzedaż nielegalnych płyt CD to prawie połowa pirackiego biznesu, którego wartość szacuje się na 2 miliardy Euro.

W Deklaracji wzywa się Radę Europejską i Komisję Europejską do wprowadzenia silnych i ujednoliconych sankcji cywilnych, stosowanych w przypadkach jakichkolwiek naruszeń praw własności intelektualnej oraz sankcji karnych przewidzianych za działalność piracką dla celów komercyjnych.

Europejscy parlamentarzyści apelują w deklaracji do instytucji UE o promowanie lepszej współpracy pomiędzy organami ścigania w poszczególnych krajach członkowskich. Podkreślają również wagę podniesienia świadomości społecznej w zakresie szkód moralnych i finansowych, jakie piractwo wyrządza.

Na plenarnej sesji w Strasburgu w ub. tygodniu grupa parlamentarzystów wystąpiła w koszulkach z napisami "Piractwo to nie przestępstwo bez ofiar".

Aby deklaracja została przyjęta, musiała zostać podpisana przez większość z 623 parlamentarzystów europejskich w okresie 3 miesięcy - efekt ten udało się uzyskać nawet przed terminem. Jest to dopiero piąta deklaracja parlamentarna przyjęta od początku kadencji obecnego parlamentu w 1999 roku.



Value gap
Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki


Fryderyk Festiwal 2022