Tu jesteś:
aktualności

ZPAV :: Muzyka A Prawo - Aktualności

8 lipca 2011 r.

„Copyright Alerts”

Liderzy branży muzycznej, filmowej, telewizyjnej oraz firmy oferujące dostęp do internetu jednoczą się w walce przeciwko kradzieży chronionych prawem autorskim treści w środowisku online i ogłaszają współdziałanie w ramach programu „Copyright Alerts.”

Nowe narzędzie, służące edukacji konsumentów i rodziców oraz umożliwiające ograniczenie kradzieży chronionych treści w internecie.


Liderzy branży muzycznej, filmowej, telewizyjnej oraz firmy oferujące dostęp do internetu jednoczą się w walce przeciwko kradzieży chronionych prawem autorskim treści w środowisku online i ogłaszają współdziałanie w ramach programu „Copyright Alerts.”

Nowe narzędzie, służące edukacji konsumentów i rodziców oraz umożliwiające ograniczenie kradzieży chronionych treści w internecie.

(WASZYNGTON, 7 lipca 2011 roku) – Liderzy branży muzycznej, filmowej, telewizyjnej oraz firmy oferujące dostęp do internetu ogłosiły dziś podpisanie historycznego porozumienia, którego istotą jest współdziałanie w ramach programu „Copyright Alerts” – systemu, działającego na podobnej zasadzie, co system wysyłania ostrzeżeń w przypadku wykrycia fałszerstwa kart kredytowych. Głównym celem systemu jest edukowanie i informowanie użytkowników internetu o wszelkich przypadkach wykorzystania ich konta do kradzieży chronionych prawem autorskim i dostępnych online treści.

Obecnie wielu dostawców usług internetowych przekazuje swoim użytkownikom zawiadomienia od właścicieli praw o domniemanym naruszeniu ich praw przeważnie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do tej pory nie istniały jednak żadne wspólne wytyczne co do „najlepszych praktyk”, które umożliwiałyby jednocześnie skuteczne informowanie użytkowników, zabezpieczenie chronionych prawem treści i promowanie dostępu do legalnej oferty online.

System “Copyright Alert” oparty jest na “prawie użytkownika do informacji” o tym, że jego konto internetowe mogło być niewłaściwie wykorzystane do pobrania chronionych prawem treści. Bardzo często użytkownicy – w szczególności rodzice i opiekunowie – nie zdają sobie sprawy, że ich konta internetowe wykorzystywane są do kradzieży treści online. Inni użytkownicy mogą nie mieć świadomości, że pobieranie chronionych prawem autorskim treści z nielegalnych źródeł jest bezprawne i narusza Regulamin Świadczenia Usług dostawców usług internetowych, czy inne regulaminy. Badania pokazują, że po otrzymaniu informacji o domniemanym dopuszczeniu się kradzieży i możliwych konsekwencji takiego działania, większość użytkowników Internetu podejmuje natychmiastowe kroki, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Nowy system “Copyright Alert” oparty jest na serii wczesnych ostrzeżeń – do sześciu – w formie elektronicznej, informujących użytkownika o tym, że jego konto mogło zostać niewłaściwie użyte do dokonania kradzieży online treści takich, jak filmy, programy telewizyjne, czy muzyka. Wprowadza także szereg środków, mających na celu przerwanie kradzieży treści online w tych przypadkach, w których ostrzeżenia są permanentnie ignorowane. System pozwoli także użytkownikom na dokonanie niezależnej analizy, czy dane działanie użytkownika jest legalne, lub czy jego konto nie zostało zidentyfikowane przez system omyłkowo. W ramach tego dobrowolnego porozumienia nie tworzone są żadne nowe akty prawne, czy regulacje. Porozumienie nie przewiduje usuwania kont użytkowników. Dostawcy usług internetowych nie będą udzielać właścicielom praw danych osobowych użytkowników. Na mocy porozumienia tworzy się Centrum Informacji o Prawach Autorskich, którego zadaniem będzie wspieranie procesu wprowadzenia systemu w życie oraz edukowanie użytkowników o znaczeniu praw autorskich.

Sygnatariuszami porozumienia są m.in:

  • MPAA i członkowie tej organizacji: Walt Disney Studios Motion Pictures, Paramount Pictures Corporation, Sony Pictures Entertainment Inc.,Twentieth Century Fox Film Corporation, Universal City Studios LLC, Warner Bros. Entertainment Inc.
  • RIAA i członkowie tej organizacji: Universal Music Group Recordings, Sony Music Entertainment, Warner Music Group, EMI Music North America.
  • Dostawcy usług internetowych: AT&T, Cablevision Systems Corp., Comcast Corp., Time Warner Cable, Verizon.
  • IFTA: organizacja reprezentująca niezależnych producentów i dystrybutorów filmowych I telewizyjnych
  • A2IM: organizacja reprezentująca 283 firm fonograficznych, małych i średnich przedsiębiorstw, zajmujących się szeregiem gatunków muzycznych, odzwierciedlających kulturowe zróżnicowanie Ameryki.

Szefowa Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego IFPI Frances Moore skomentowała podpisanie porozumienia:

“To bardzo dobra wiadomość, że dostawcy usług internetowych w Stanach Zjednoczonych uznają swoją kluczową rolę w walce z piractwem internetowym i zobowiązali się podjąć kroki, aby tego dokonać. Podpisanie tego porozumienia to także ważny sygnał na skalę międzynarodową. Doskonale wpisuje się w podjęte już w innych krajach inicjatywy, takie jak “system stopniowego reagowania” i blokowanie naruszających prawo witryn internetowych. Jest najnowszym potwierdzeniem, że współpraca z dostawcami usług internetowych to najbardziej skuteczna droga do opanowania piractwa online”.

Wg danych podawanych przez sygnatariuszy porozumienia Każdego roku kradzież treści online przynosi amerykańskiej gospodarce straty w wysokości 16 miliardów USD utraconych zarobków, 373 tys. stanowisk pracy i 3 miliardów USD nie uiszczonych podatków federalnych, stanowych i państwowych.



Value gap
Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki


Fryderyk Festiwal 2022