Tu jesteś:
aktualności

ZPAV :: Muzyka A Prawo - Aktualności

12 września 2011 r.

Czas ochrony artystów wykonawców i producentów fonogramów w Europie przedłużony do 70 lat.

BRUKSELA, 12 września 2011 – Przemysł muzyczny na całym świecie z zadowoleniem przyjął dzisiejszą decyzję Unii Europejskiej o przedłużeniu czasu ochrony prawnej wykonawców i producentów fonograficznych z 50 do 70 lat.

Czas ochrony artystów wykonawców i producentów fonogramów w Europie przedłużony do 70 lat.

BRUKSELA, 12 września 2011 – Przemysł muzyczny na całym świecie z zadowoleniem przyjął dzisiejszą decyzję Unii Europejskiej o przedłużeniu czasu ochrony prawnej wykonawców i producentów fonograficznych z 50 do 70 lat.

„To ważna dyrektywa dla całej branży muzycznej - zmniejsza bowiem dysproporcje w ochronie prawnej przysługującej autorom i tej, oferowanej producentom fonograficznym i artystom wykonawcom. O uregulowanie tej kwestii apelowało od wielu lat całe środowisko – pod petycją w sprawie przedłużenia czasu ochrony nagrań dźwiękowych i artystycznych wykonań podpisało się ponad 38 tys. artystów z całej Europy. Ze szczególną satysfakcją przyjmujemy fakt, że dyrektywa została przyjęta podczas Polskiej Prezydencji w UE” – powiedział Marek Staszewski, szef Związku Producentów Audio Video.

Przyjęcie dyrektywy skomentował Plácido Domingo, Przewodniczący Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego IFPI, która reprezentuje branżę fonograficzną na całym świecie: “Decyzja o przedłużeniu czasu ochrony dla nagrań dźwiękowych w Europie to wspaniała wiadomość dla artystów wykonawców. Ci, rozpoczynający dopiero swoją karierę będą mieli do dyspozycji większą pulę środków przeznaczonych na inwestycje w młode talenty. Ci, którzy mają już większy dorobek otrzymają możliwość korzystania z rekompensaty za swoją pracę przez całe swoje życie. To dziś szczególnie ważne w kontekście szerokiego dostępu do muzyki w licencjonowanych serwisach muzycznych on-line. Przedłużenie czasu ochrony pokazuje także wielką rolę wykonawców w sukcesie, jaki odnoszą poszczególne utwory – różnica w ochronie kompozycji i artystycznych wykonań została bowiem dziś zredukowana.”

Frances Moore, szefowa IFPI, dodała: “Dziękujemy Komisji Europejskiej za złożenie propozycji tej dyrektywy, Parlamentowi Europejskiemu za udzielenie jej tubalnego poparcia i krajom członkowskim, pod przewodnictwem Polskiej Prezydencji UE, za to, iż przedłużenie okresu ochrony stało się faktem.”

O dyrektywie:

Dyrektywa UE w sprawie przedlużenia czasu ochrony zwiększa czas ochrony prawnej artystycznych wykonań i nagrań dźwiękowych z 50 do 70 lat. Nowy czas ochrony dla producentów i artystów jest teraz zblizony do tego, oferowanego autorom i kompozytorom (w ciagu życia oraz 70 lat po śmierci).

Dyrektywa zmniejsza także dysproporcje w ochronie pomiędzy Europą i innymi krajami i regionami na świecie, w których okres ochrony waha się od 70 do 95 lat.

Projekt Dyrektywy UE w sprawie przedłużenia czasu ochrony został przedstawiony przez Komisję Europejską w 2008 roku. W 2009 roku odbyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Dyrektywa została przyjęta dziś w Brukseli na spotkaniu Rady Ministrów UE. Kraje członkowskie mają dwa lata od daty publikacji w Dzienniku Ustaw na implementację nowej legislacji.



Value gap
Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki


Fryderyk Festiwal 2022