Tu jesteś:
aktualności

ZPAV :: Muzyka A Prawo - Aktualności

22 grudnia 2015 r.

Muz.ru – rosyjski serwis muzyczny zawiesza działalność z powodu piractwa

Muz.ru, jeden z najstarszych i niegdyś największych legalnych portali muzycznych, zawiesił działalność podając piractwo internetowe i ogólną złą koniunkturę gospodarczą jako przyczyny swojej decyzji.


Muz.ru – rosyjski serwis muzyczny zawiesza działalność z powodu piractwa

Muz.ru, jeden z najstarszych i niegdyś największych legalnych portali muzycznych w Rosji, zawiesił działalność podając piractwo internetowe i ogólną złą koniunkturę gospodarczą jako przyczyny swojej decyzji.

Portal ogłosił, że użytkownicy będą mogli pobrać zakupione wcześniej utwory do 31 stycznia, po czym strona internetowa będzie publikować wyłącznie wiadomości i historie ze świata muzyki.

Muz.ru odegrał ważną rolę w rozwoju całego sektora muzyki cyfrowej i mamy nadzieję, że jego użytkownicy pozostaną w kręgu wysokiej jakości, legalnej muzyki – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej serwisu.

W momencie uruchomienia projektu mieliśmy duże nadzieje na walkę z piractwem internetowym – powiedział Konstantin Bogdanow, dyrektor generalny Muz.ru, magazynowi „Billboard” – Rynek jest duży i obiecujący, ale legalne serwisu muzyczne nie mogą konkurować z piratami.

Portal Muz.ru został uruchomiony przez grupę inwestycyjną i finansową „Kapitał” oraz nadawcę Russian Media Group Back w roku 2008 i był wówczas jednym z największych serwisów legalnej muzyki internetowej. Pierwotnie oferował utwory do pobrania, a następnie dodał opcję subskrypcji premium oraz usługę streamingu w modelu z reklamami. Serwis miał 450 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Zgodnie z bazą danych Kartoteka.ru, w roku 2014 portal Muz.ru wykazał straty wysokości 35 milionów rubli netto (500 tysięcy dolarów przy obecnym kursie).

Serwis nie zamyka się – powiedział Bogdanow – Zostaje jednak zawieszony do momentu, gdy sytuacja ekonomiczna i prawna ulegnie poprawie.

Muz.ru był ostatnim spośród pierwszej generacji rosyjskich serwisów oferujących legalne usługi muzyczne, który zaprzestał działalności. Na przestrzeni ostatnich kilku lat podwoje zamknęły również Fidel.ru, Yota.Music, Stereokiller.ru i SoundKey.ru. iTunes, Google Play Music i Yandex.Music to aktualnie główni gracze na rosyjskim rynku muzyki cyfrowej.

Źródło: www.billboard.comFryderyk 2018 - ZPAV
Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki
ZPAV Muzz-on - tylko legalna muzyka