Internet jest pełen muzyki. Możesz tu znaleźć praktycznie każdy utwór, w każdym gatunku i dowolnym wykonaniu, od profesjonalnych nagrań największych gwiazd, po garażowe utwory początkujących wykonawców. Jeśli czegoś nie możemy znaleźć w Internecie możemy założyć z dużym prawdopodobieństwem, że taki utwór po prostu nie istnieje. W sieci ilość utworów muzycznych jest właściwie nieograniczona, jednak duża część tego materiału jest nielegalna. Korzystanie z nielegalnych źródeł oprócz tego, że uderza bezpośrednio w Twoich ulubionych artystów, może Cię także narazić na nieprzyjemności, a co gorsza odpowiedzialność odszkodowawczą. Jak więc legalnie korzystać z tych olbrzymich zasobów muzyki i wspierać tych, którzy ją stworzyli?
Istnieje wiele serwisów, które umożliwiają legalne pobieranie, czy słuchanie muzyki trzeba je tylko odnaleźć. Jak upewnić się, że dany serwis działa legalnie? Przede wszystkim pamiętaj, że nie zawsze za darmo znaczy nielegalnie, a jeśli wymagany jest jakiś rodzaj „zapłaty” to także nie oznacza, że jest to źródło legalne. To, co decyduje o legalności danego materiału to zgoda producent danego utworu na jego publikację za pośrednictwem tej właśnie witryny. To właśnie producent (nie wykonawca, i nie autor) posiada prawa do utrwalenia utworu i jego rozpowszechniania. Oczywiście czasami producent, wykonawca i autor może być tą samą osobą, wyrażając zgodę na publikację musi być jednak podpisany jako producent danego utworu. Szukając legalnych witryn szukaj więc takich, które posiadają zgodę producenta utworów na jego udostępnienie.
Korzystając z serwisów społecznościowych zwróć uwagę na to, kto udostępnia nagranie muzyczne za darmo – jeżeli nagranie muzyczne znanego, popularnego wykonawcy udostępniane jest nieodpłatnie przez użytkownika o nazwie np. GusiaBuziaczek83 wątpliwe jest, aby użytkownik ten posiadał prawa do utrwalania i rozpowszechniania tego nagrania. Inaczej wygląda sytuacja, gdy nagranie udostępniane jest w celach promocyjnych przez samego właściciela praw z konta o nazwie np. SPRECORDSteledyski, VEVO lub na stronie artysty, czy producenta.
Pamiętaj także, że żaden z największych działających na polskim rynku legalnych producentów fonograficznych nie umieszcza nagrań ze swojego katalogu w takich serwisach, jak np.: Chomikuj.pl.
Czytaj uważnie regulaminy serwisów, szukaj zgody producentów na wykorzystanie utworu a umieszczając w serwisie jakiekolwiek treści pamiętaj, że powinieneś posiadać prawo do takiej ich eksploatacji. W przypadku pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej prokurator czy sąd nie znajdą uznania dla usprawiedliwienia: „Umieszczałem pliki, bo nie wiedziałem, że to nielegalne, bo wszyscy użytkownicy tego serwisu tak robią…”.
Poszukiwanie legalnych źródeł muzyki w Internecie może nie jest ciągle najprostsze, jednak dzięki intensywnej pracy całej branży fonograficznej istnieje już także w Polsce bogata oferta legalnej muzyki, która ciągle się powiększa. Zróżnicowana jest zarówno pod względem kontentu, jaki i formy jego udostępnienia po to, byś mógł znaleźć jak najlepiej dopasowany do siebie produkt. Oprócz płatnych serwisów downloadowych (takich, z których możesz pobierać pliki), czy streamingowych (takich, z których możesz słuchać muzyki bez pobierania jej na komputer) istnieje także legalna oferta serwisów bezpłatnych. Oczywiście nawet, jeśli witryna nie pobiera opłat od użytkowników, posiadając atrakcyjny kontent może zarabiać na nim w inny sposób, jak chociażby poprzez reklamy. Jeśli więc korzystasz z bezpłatnych ofert, także wspierasz swoich ulubionych artystów, jednak tylko wtedy, gdy robisz to poprzez legalne serwisy, bo tylko wtedy twórcy muzyki otrzymają stosowne wynagrodzenie.
A gdzie konkretnie możesz znaleźć muzykę udostępnianą legalnie? Dzisiaj możesz między innymi:
Istnieją także serwisy internetowe, które stanowią swego rodzaju przewodnik po legalnych źródłach w Internecie. Szczegółowe informacje na temat legalnych serwisów muzycznych znajdziesz chociażby na stronie www.muzz-on.pl lub w angielskojęzycznym serwisie informacyjnym www.pro-music.org. Obie strony są na bieżąco aktualizowane zawierają adresy witryn na których możesz odnaleźć legalną muzykę.
To, jak zachowujesz się w sieci jest istotne i ma znaczenie zarówno dla artystów jak i całego rynku muzycznego - korzystając z legalnej oferty zawsze wspierasz swoich ulubionych artystów – dzięki Tobie mogą oni dalej tworzyć i dostarczać Ci kolejnych nowych wrażeń. Twoje wsparcie daje motywację innym ludziom nie tylko do tworzenia bogatej oferty muzycznej w Internecie, ale również do pracy nad teledyskami, koncertami i innymi wydarzeniami związanymi z danym artystą. Z owoców tej pracy możesz skorzystać i Ty i wiele innych osób. Jeśli wybierzesz serwis piracki, skorzysta na tym wyłącznie jego właściciel.
Koalicja Antypiracka po raz kolejny uhonorowała Złotymi Blachami policjantów z jednostek Policji, które w ubiegłym roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym.